Horkýže Slíže a Karpatské Chrbáty: 30 rokov spolupráce oslávia obe kapely koncertami 1. apríla vo Vrbovom

Horkýže Slíže a Karpatské Chrbáty: 30 rokov spolupráce oslávia obe kapely koncertami 1. apríla vo Vrbovom

  • Post Category:Novinky

Spolupracujú už 30 rokov, kto by to bol povedal… Keď kapela Karpatské chrbáty v júli 1993 koncertovala vo vtedy rozostavanom nitrianskom klube Vrštať, za predskokana si pozvala mladú miestnu skupinu Horkýže Slíže. Teraz, po takmer tridsiatich rokoch, sa obe kapely opäť stretnú na jednom pódiu.  1. apríla v Dome kultúry vo Vrbovom od 19.00 h predvedú fanúšikom svoje koncerty na tradičnom podujatí Vítanie jari a oslava abstinencie.

Na to prvé spoločné hudobné vystúpenie si dobre spomínajú aj chlapci zo Slížov. „Bol to prvý kontakt s kapelou, ktorá hrala „vyššiu ligu“ ako Horkýže Slíže,“ tvrdia nitrianski borci o pamätnej akcii spred desaťročí na svojom oficiálnom webe. Na ňom majú v sekcii o histórii kapely aj zaujímavú poznámku z jari 1995. Horkýže Slíže vtedy pribrali do kapely druhého gitaristu Jura Štefánika, s ktorým v marci odohrali prvý spoločný koncert, aj tentoraz v nitrianskej Vrštati. A práve tento koncert bol spojený s krstom albumu Prvý slíž. „Krstným otcom sú Karpatské Chrbáty, v klube je vyše 300 ľudí, plno ďalších stojí vonku. Skladby z Prvého slížu úspešne bodujú v hitparádach nitrianskych rádií, koncertov pribúda,“ píšu Slíže o ďalšom skrížení ciest s vrbovskými kamarátmi a vlastne aj o absolútnom štarte svojej raketovej hudobnej kariéry.

„Na tie koncerty si pamätám, aj keď sa mi trochu zlievajú dokopy,“ zasmial sa Brano Jobus. „Spomínam si, že v klube boli všetci „hotoví“, že v ten večer zmizla všetka borovička. Skrátka prišli Karpatské chrbáty a vypili všetko do nuly, aj zo skladu… Tak sme vtedy fungovali,“ priznáva Jobus pri spomienke na dávnu minulosť. Branuško je dnes tuhým abstinentom, onedlho v marci to bude už 18 rokov. „Čoskoro budem teda aj bezalkoholicky dospelý. A prítomnosť je nekonečne krajšia ako tá „alko“ minulosť. A je to teda aj ďalšie výročie spojené s našou prvoaprílovou akciou. Aj preto pribudla do názvu Oslava abstinencie, nie je to len nejaký prvoplánový humorný slogan.“

Družba Horkýže Slíže – Karpatské Chrbáty priniesla tiež viacero zaujímavých hudobných spoluprác. Jobus hosťoval aj v piesni a videoklipe k piesni Nerob, ktorá má dnes už neuveriteľné 4 milióny zhliadnutí na Youtube. Braňo spieva s Horkýže Slíže aj v songu SUPERSTÁR CS.

S rôznymi výročiami vo Vrbovom ešte nekončíme: 1. apríla má narodky najstarší Jobusov syn Ondrej, ktorý sa na podujatí Vítanie jari prestaví hneď o 19.00 so svojou kapelou Illuse, kde hrá na bicie. Na druhý deň zasa oslavuje narodeniny Braňo Jobus. Vítanie jari bude výnimočné aj tým, že hudobný post gitaristu Karpatských Chrbátov Mira „Kusýka“ Kusého, ktorý zomrel vlani vo februári, prevezme v jednej časti koncertu Braňo Jobus. V druhej bude hrať s kapelou “Kusýk” z podmazu.

V bláznivý 1. apríl zažijete vo Vrbovom výnimočný večer aj z iných dôvodov. Aj tento rok sa pripravte na unikátne a jedinečné hry, ktorým už tradične šéfuje Pán brat Andrej Jobus. Tento rok sa napríklad budú loviť endemity Jobusovými bezpečnostnými oštepmi. A samozrejme nesmie chýbať ani každoročné pálenie Moreny – ako tradičná rozlúčka so zimou.

PREDPREDAJ VSTUPENIEK
https://www.ticketlive.sk/sk/event/vitanie-jari-a-oslava-abstinencie-01-04-2023